Κάθε δύο χρόνια (η τελευταία επίσκεψη μας ήταν το καλοκαίρι του 2013) μαθητές των επιπέδων Lower και Proficiency έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν, να παραμείνουν και να παρακολουθήσουν μαθήματα Αγγλικών σε κολέγια της Αγγλίας.

Το πρόγραμμα διαρκεί δύο εβδομάδες και περιλαμβάνει πρωινά μαθήματα Αγγλικών (καθημερινά 9.00 – 13.00 μ.μ) αλλά και απογευματινές επισκέψεις σε γειτονικές πόλεις και σε μουσεία, αλλά και ποικίλες δραστηριότητες εντός και εκτός του κολεγίου, όπου επιδιώκεται η επαφή και η γνωριμία των παιδιών με την τοπική κοινωνία και τον πολιτισμό της χώρας.

Μ’ αυτό τον τρόπο οι μαθητές μέσα σε ένα πραγματικό ξενόγλωσσο περιβάλλον αντιλαμβάνονται την αναγκαιότητα της εκμάθησης της γλώσσας ως μέσο επικοινωνίας.